O minigolfu obecně - hřiště, pravidla, vybavení...

O minigolfu...

minigolf Zřejmě nejlepší a nejpřehlednější základní informace o minigolfu naleznete na stránkách české Wikipedie.

Najdete zde užitečné informace o jednotlivých typech minigolfových drah, o minigolfovém vybavení, ale také řadu obrázků, jak lze minigolfové hřiště běžně spatřit ve světě.

Pravidla minigolfu

minigolf Pravidla minigolfu a hrací plán, na který můžete zapisovat své výsledky z jednotlivých drah, naleznete přímo na našich stránkách na následující adrese - pravidla.

Pravidla minigolfu i hrací kartu si zde můžete stáhnout ve formátu PDF (pro jeho otevření je potřeba mít nainstalovaný program Adobe Reader), tak abyste je měli při hraní vždy po ruce.

Jakou hůl a jaký míček?

minigolf V minigolfu platí, téměř jako v jakémkoli jiném sportu, že lze vybírat z řady několika holí a míčků. Avšak hole jako takové se od sebe příliš neliší, jak můžeme být např. zvyklí z klasického "velkého" golfu. Protože my minigolf pojímáme zejména jako volno-časovou aktivitu, zmíním se zde pouze o nabídce pro začínající (nebo rekreační) hráče. Prosím aby mne závodní hráči případně omluvili, mluvím zejména ze zkušeností z rekreačního minigolfu. A zde přeci tak nejde o výsledek, jako si spíše dobře zahrát a dobře se pobavit... :)

Minigolfová hůl
K hraní minigolfu vám doporučujeme značkovou veřejnostní hůl (světového výrobce minigolfového vybavení, značky NiFO), někdy označovaná jako kladivo nebo kladívko. Její nespornou výhodou je, že nerozlišuje hráče na praváky nebo leváky - může s ní hrát téměř kdokoli. Délka hole, která je určena pro většinu hráčů je 90cm. Délka 95cm se doporučuje pro vysoké hráče, s výškou okolo 200cm. Naopak délka 70cm, resp. 75cm je určena především dětem. Hráč by se u hraní neměl nijak hrbit nebo, především v případě dětských holích, by němela být hůl držena uprostřed gripu - držadla apod.

Minigolfové míčky
Míčků je celá škála, od různých tvrdostí, velikostí, povrchů, odskoků a vah. Osobně doporučuji vlastnit minimálně jeden tvrdý - tj. míček s malým odskokem a jeden měkký - míček s velkým odskokem, tak aby bylo zaručeno hladké skórování na každé jamce. Každému vyhovuje na každou překážku jiný typ míčku, je tak potřeba si jednotlivé míčky na drahách osahat a přijít na to, kde vám jaký míček nejlépe "padne do ruky".

Ostatní
Nechcete-li, aby se vám hole a míčky jen tak povalovaly doma. Máte samozřejmě možnost si opatřit futrál na hole nebo taštičku na minigolfové míčky.
Chcete-li zajistit, aby nedošlo k poškození hole, doporučujeme zakoupit botičku na hůl.
Nechcete-li se pro míčky ohýbat, pak vám jistě příjde vhod podavač na míčky, který se umisťuje na grip (držadlo) hole.